Coraz bardziej popularny w medycynie olej z konopi wytwarza się z nasion specjalnie dobranej do tego odmiany konopi, Cannabis sativa L., czyli konopi siewnych.
Jak większość roślin oleistych, konopie siewne posiadają ogromną ilość różnego rodzaju składników odżywczych i składników mineralnych, które pod warunkiem, że nie będą przetwarzane termicznie, trafiają bezpośrednio do składu oleju i są dla nas bardzo łatwo dostępne. W tym przypadku mówimy głównie nienasyconych kwasach tłuszczowych omega 6 oraz omega 3, o białkach, nierozpuszczalnym błonniku oraz o witaminach mających wysoką skuteczność w zwalczaniu wolnych rodników dostających się do naszego organizmu. Długo by wymieniać pozostałe mikro- i makroelementy. Najważniejsze z nich to potas, żelazo, cynk i wapń, a także rzadko spotykany w istotnych ilościach stront.
Największe znaczenie dla naszych organizmów maja tutaj nienasycone kwasy tłuszczowe z grupy omega. Co ważne, olej z konopi posiada je w idealnym stosunku względem siebie, dzięki czemu możliwa jest regulacja układu krążenia pod względem ilości złego i dobrego cholesterolu. Sama obecność kwasów omega 3 i 6 przekłada się na obniżenie ciśnienia krwi oraz na produkcję prostaglandyny PGE1, która z kolei jest w stanie w odpowiedni sposób zarządzać naszą gospodarką hormonalną prowadząc do jej wyrównania. Zadziwiająco duże znaczenie olej z konopi ma dla naszej skóry, włosów i paznokci. Cechuje się on właściwościami, które powodują zatrzymywanie wody w organizmie w miejscach, z których potrafi ona za łatwo znikać. Mowa oczywiście głównie o naskórku. Ten fakt jest również niezwykle istotny w kwestii leczenia ran czy radzenia sobie z chorobami przewlekłymi, takimi jak łuszczyca.