Czy medyczna marihuana jest dobra dla środowiska?

Czy medyczna marihuana jest dobra dla środowiska?

Czy medyczna marihuana jest dobra dla środowiska?

Posted by Marihuana Doctors on 01/23/2017 in Medyczna Marihuana

Aktualizacja: 30 stycznia 2019 r. Treść medyczna zweryfikowana przez Dr. Joseph Rosado, MD, M.B.A, Chief Medical Officer

Powszechnie wiadomo, że uprawa marihuany do celów leczniczych może przynieść pozytywne skutki ekonomiczne w stanach, w których jest ona legalna, ale być może nie zdajesz sobie sprawy, że może być ona również korzystna dla środowiska. Oto tylko kilka z tych korzyści.

Ujawnienie działalności związanej z marihuaną

Nielegalne uprawy mogą zdziesiątkować tereny leśne i ekosystemy. Wielu hodowców, aby chronić swoje uprawy, pozbawia je ziemi i stosuje niebezpieczne pestycydy. Im więcej obszarów zalegalizuje trawkę, tym mniejsze będzie obciążenie gruntów publicznych. Ponadto hodowcy musieliby spełniać rygorystyczne normy dotyczące właściwego usuwania wszelkich toksycznych substancji, których używają.

Wielu hodowców uprawia swoje rośliny w pomieszczeniach zamkniętych, co wymaga ogromnego nakładu energii. Legalizacja trawki nie tylko znacznie ograniczyłaby zużycie energii, ale także zmniejszyłaby emisję dwutlenku węgla przez hodowców. Wyprowadzenie uprawy na zewnątrz pozwoliłoby hodowcom na korzystanie z naturalnego światła słonecznego do podtrzymywania roślin. Legalizacja położyłaby także kres stosowaniu ostrych, szkodliwych środków chemicznych, których funkcjonariusze organów ścigania często używają do niszczenia roślin.

Kolejną korzyścią z legalizacji byłoby zwiększenie produkcji konopi. Jest to odmiana konopi, która zawiera znacznie mniejszą ilość THC, czyli psychoaktywnego składnika marihuany. Konopie mogłyby pomóc zmniejszyć naszą zależność od zagranicznego paliwa i zapewnić bardziej przyjazną dla środowiska metodę produkcji włókna.

W stanach, w których marihuana jest legalna, innowacyjne metody pakowania nie tylko okazują się bezpieczne dla środowiska, ale także pomagają chronić legalną trawkę przed dziećmi. Jeszcze kilka lat temu branża opakowań do marihuany w ogóle nie istniała - teraz czeka ją niesamowity boom. Zrównoważone opakowania nadają się do kompostowania i recyklingu, a także eliminują potrzebę stosowania plastiku.

Innowacje w uprawie marihuany

Kolorado jest doskonałym przykładem stanu, który już teraz dostrzega korzyści płynące z uprawy marihuany z zaangażowaniem w ochronę środowiska. Dzięki przepisom, a także postępowi w dziedzinie oświetlenia, wentylacji i systemów osuszania, mieszkańcy Kolorado zajmujący się domową uprawą mają znacznie mniejszy wpływ na zużycie energii. Wielu z nich produkuje zdrowe rośliny w pomieszczeniach zamkniętych, jednocześnie zmniejszając zużycie energii nawet o 50%.

Pomagają w tym także regulacje rządowe. Na przykład hrabstwo Boulder wprowadziło w 2015 r. przepisy wymagające od licencjonowanych hodowców marihuany, aby do uprawy używali wyłącznie energii odnawialnej i zrównoważonej w 100 procentach. Ci, którzy nie są w stanie przestrzegać tych zasad ze względu na przestrzeń lub względy finansowe, muszą wpłacać pieniądze na fundusz kompensacji energii. Część tego funduszu przeznaczana jest na edukację hodowców w zakresie oszczędzania energii w ich działalności uprawowej.

Firma energetyczna z Kolorado udziela rabatów firmom, które stosują energooszczędne praktyki. Program ten nie został oczywiście stworzony specjalnie z myślą o działalności związanej z konopiami indyjskimi, ale jest dostępny dla każdej firmy prowadzącej działalność wymagającą dużych nakładów energii.

Zachęty ekonomiczne

Legalne uprawy zwracają się ku praktykom przyjaznym dla środowiska nie tylko po to, by chronić Ziemię, ale także by obniżyć koszty i zwiększyć zyski. Wiele nieekonomicznych praktyk, które nielegalni hodowcy stosowali przez lata, po prostu nie ma już sensu z ekonomicznego punktu widzenia.

Plantatorzy podnoszą świadomość ekologiczną na nowe poziomy. Na przykład przetwarzają ścinki roślin na nawóz, a niektórzy posuwają się nawet do tego, że w celu oszczędzania wody usuwają skropliny z klimatyzatorów. Ich wysiłki mogą się bardzo opłacić, jeśli otrzymają certyfikat organizacji ekologicznej, ponieważ nabywców przyciągają producenci, którzy wykazują się dbałością o środowisko. W rezultacie mogą oni oferować wyższe ceny za swoje produkty, a ludzie chętnie je kupują.

Możliwości poprawy

Mimo znacznego postępu, jaki dokonuje się w kierunku uczynienia uprawy trawki lepszej dla naszej planety, wciąż jest wielu hodowców, którzy upierają się przy przestrzeganiu sprawdzonych procesów produkcji wysokiej jakości trawki. Jedną z głównych przyczyn ich oporu jest to, że po prostu nie wiedzą, że tak jest lepiej.

Trudno jest na przykład przekonać kogoś, kto zna się tylko na uprawie indoor i stosuje pestycydy, że istnieje inny sposób. Taki hodowca może produkować rośliny, które są równie zdrowe - i na tym samym poziomie jakości - przenosząc działalność na zewnątrz i nie stosując szkodliwych pestycydów i nawozów.

Oświetlenie LED zaczyna zdobywać uznanie, ponieważ hodowcy poszukują sposobów na obniżenie kosztów i zmniejszenie zużycia energii. Żarówki LED zużywają o połowę mniej energii elektrycznej niż żarówki tradycyjne, a ich trwałość może wynosić nawet 10-20 lat. Emitują też mniej ciepła, co z kolei zmniejsza ilość klimatyzacji potrzebnej do utrzymania roślin w bezpiecznej temperaturze. Nawet zatwardziali, staroświeccy kultywatorzy zaczynają zdawać sobie sprawę, jak najnowsza generacja lamp LED może pomóc w zapewnieniu takiej samej jakości roślin, jak tradycyjne żarówki. I choć lampy LED są droższe, w dłuższej perspektywie czasowej hodowcy z łatwością zwrócą poniesione koszty.

Świetlana przyszłość dla marihuany

Mimo że uprawa pod gołym niebem jest preferowaną metodą uprawy przyjazną dla środowiska, wielu ekspertów uważa, że szklarnie będą ostatecznie preferowanym miejscem uprawy marihuany. Dzięki wykorzystaniu słońca do obniżenia kosztów energii i integracji technologii, zarówno jakość, jak i zbiory mogą ostatecznie wzrosnąć. Niektóre szklarnie są niezwykle zaawansowane, wyposażone w czujniki, które są w stanie włączyć światło, gdy chmura blokuje słońce.

Również w tym przypadku zastosowanie tej technologii będzie stanowiło zachętę ekonomiczną. Oczekuje się, że w najbliższych latach legalny rynek będzie się tylko powiększał, w miarę jak kolejne stany będą legalizować marihuanę. Jeśli rzeczywiście do tego dojdzie, cena marihuany ostatecznie spadnie. Stosowanie sztucznych świateł nie będzie już opłacalne, więc korzystanie z energii słonecznej stanie się koniecznością.

Opracowywane są również technologie, które pomogą branży jeszcze bardziej ograniczyć emisję dwutlenku węgla, pomagając w podejmowaniu bardziej świadomych decyzji dotyczących produktów. Opracowywane jest oprogramowanie, które pozwoli producentom śledzić uprawy na każdym etapie, od nasion po rynek. Dzięki temu producenci będą wiedzieli, jak ich uprawy reagują na wodę, światło, temperaturę i inne czynniki, które decydują o ich ostatecznej jakości.